Edialtour.com

Report Abuse

Suggested Search Keywords

List of suggested search terms.

Keyword Competition CPC (USD) Search Volume
edible advertising 0.16
Low
$ 1.90170
edible amanitas 0.02
Low
$ 0.8273
edibale arrangement 0.33
Medium
$ 0.89480
edible acids and bases 0.04
Low
$ 0.2822
edible african fish 0.11
Low
$ 0.4028
edible acid 0.05
Low
$ 1.111,000
edibale arrangements 0.33
Medium
$ 0.90480
edible alaskan plants 0.18
Low
$ 0.32260
edible alliums 0.12
Low
$ 0.73170
edible alphabets 0.36
Medium
$ 0.3091
edible airbrush paint 0.63
Medium
$ 0.43170
edible aloe plant 0.26
Low
$ 0.45210
edible accessories 0.90
High
$ 0.47720
edible agaricus 0.07
Low
$ 0.43140
edible adhesive 0.28
Low
$ 0.272,900
edib mallorca 0.12
Low
$ 0.1536
edibile arrangements 0.56
Medium
$ 0.47590
edible acres 0.02
Low
$ 0.6758
edible algae 0.12
Low
$ 0.981,000
edibel arrangements 0.34
Medium
$ 0.70170
edible a 0.29
Low
$ 0.522,240,000
edibas marvel 0.08
Low
$ 0.1446
edible aloe vera gel 0.51
Medium
$ 0.79110
edibile arrangement 0.56
Medium
$ 0.42480
edible aloe vera plants 0.33
Medium
$ 0.41170
edible agave 0.09
Low
$ 1.3391
edible african plants 0.09
Low
$ 0.2191
edible aluminum foil 0.15
Low
$ 0.1012
edible almond oil 0.50
Medium
$ 0.77140
edibas marvel heroes 0.11
Low
$ 0.1522
edian firewall 0.08
Low
$ 2.73210
edible acacia seeds 0.13
Low
$ 0.4028
edibble arrangement 0.50
Medium
$ 0.7973
edible 3d cell model 0.06
Low
$ 1.09170
ediba argentina 0.02
Low
$ 0.174,400
edibel arrangement 0.34
Medium
$ 0.74170
edible 0.29
Low
$ 0.532,240,000
edible 24k gold 0.35
Medium
$ 0.3958
edible adventures 0.02
Low
$ 0.501,000
edibe arrangement 0.34
Medium
$ 0.88110
edible activities for kids 0.19
Low
$ 0.771,300
edible allegheny 0.00
Low
$ 1.00210
edib le arrangements 0.36
Medium
$ 0.85590
edibal arrangements 0.36
Medium
$ 0.76320
edibility test 0.01
Low
$ 0.10260
edible action 0.02
Low
$ 1.63260
edible alkali 0.05
Low
$ 1.7858
edible airbrush 0.65
Medium
$ 0.44390
edible algea 0.14
Low
$ 2.1712
edible 24 karat gold 0.46
Medium
$ 0.4373

Other Related Websites

1. Vas.al
Vas Tour Operator www.vas.al - Rezervoni pushimet tuaja me charter, pushimet tuaja verore,pushime ne turqi, pushime ne palma de mallorca , pushime ne sharm el sheikh, pro...
Alexa Rank: #1,104,471

2. Airalbania.net
AirAlbania është web që ofron bileta avioni të lira per të gjithe botën. Nese jeni duke kerkuar udhetime të lira në Europë, Amerikë ne mund te ju ndihmoje.
Alexa Rank: #2,049,927

3. Airalbania.info
Airalbania eshte web faqe e cila informaon lajmet e fundit per bileta avioni dhe informata per aviacionin ne shqiperi. Air Albania , BelleAir, Bileta Avioni, Shqiperia, A...
Alexa Rank: #2,101,154

4. Masteralb.com
MasterALB Creative - Faqe interneti per hotele, Faqe interneti per agjensi turistike,.Programe per iPhone dhe programe native per biznesin tuaj, Faqe interneti per ins...
Alexa Rank: #2,251,112

5. Vetemprona.com
Real Estate Albania. Agjensi Immobiliare,Agjensi Shitje, Blerje, Qera, Qira,Agjensi Kombetare per Shit-Blerje dhe dhenie me Qira.Properties for Sale in Albania,
Alexa Rank: #2,299,104

6. Albtourist.net
Turizem ne Shqiperi. Informacion per Hotele, Ture, Bileta etj. Jepni opinionin tuaj per vendet qe keni vizituar., Paketa ne Shqiperi, Paketa disa ditore ne Shqiperi, Shqi...
Alexa Rank: #3,952,764

7. Mtitravel-al.com
Travel Agency and Tour operator in Tirana, Albania, Agjensi turistike, Paketa dhe Udhetime turistike, rezervime hotelesh, pushimet e veres dhe plazh ne bregdet,ekskursion...
Alexa Rank: #4,816,809

8. Ruajfaqet.com
Faqe dhe linqe qe kane te bejne me ofroj pune, punesim, punesime online, hotele ne shqiperi, hotele ne tirane, hotele ne durres, hotele ne gjirokaster, hotele ne kavaje, ...
Alexa Rank: #6,694,273

9. Tragete.com
Tragete për Shqipëri, Greqi, Itali. Bileta trageti online. Bileta nga Brindisi, Bari dhe Ankona në Durrës dhe Vlorë. Linja e trageteve, Portet, Kompanitë e tragetë...
Alexa Rank: #10,680,511

10. Turysta24.net
Hotele w Polsce - Hotele - Hotele Warszawa,Hotele Rzeszów, Hotele Kraków, Hotele Poznań, Hotele Gdańsk, Hotele Wrocław, Hotele Zakopane. Hotele - Wszystkie...
Alexa Rank: #14,251,758

11. Pushimeneshqiperi.com
Pushime ne Shqiperi, agjensi turistike per pushime verore ne Sarande, Vlore, Durres, Golem, Shem Gjin, Shkoder, Dhermi, Himare, Lezhe
Alexa Rank: #15,932,365

12. Bilete-avioni.com
Kerkoni per Bileta Avioni nga dhe ne Tirane dhe prenoto it ONLINE Fluturime ne Tirane Shqiperi
Alexa Rank: #18,120,055

13. Toptour-albania.com
Rent a Car and Travel Agency. Agjensi Turisike, Makina me qera, paketa dhe udhetime turistike.
Alexa Rank: #18,257,450

14. Pushime.info
Hostels - strehim, Super pushime në Poloni! Zyra e informacionit Akomodimi - Super pushime në Poloni. Shikoni vetëm: Rajonet Turistike, Zonat turistike, Zonat historik...
Alexa Rank: #23,185,975

15. Travel.al
Kerko hotele ne Shqiperi dhe rezervo ONLINE! Me 500 hotele ne shqiperi ne ju mundesojme prenotime hotelesh te llojeve te ndryshme si hotele plazhi, hotele qyteti etj.
Alexa Rank: #N/A

Quick Overview

Edialtour.com has the estimated value of $15,817 USD with estimated daily earning of $13 USD and daily pageviews of 569. The website has Google Pagerank of 4 and ranks #891,454 in the World based on Alexa.

Alexa Rank: ranks #891,454 in the World
Estimated Worth: $15,817 USD
Daily Earning: $13 USD
Daily Pageviews: 569
Google Pagerank: Pagerank 4 4/10
Reverse IP: 188.121.61.205
IP Location: Netherlands NL
Site URL: http://edialtour.com
Domain Keyword: edialtour
Length: 9 characters
Favicon:

Similar Value Websites

List of websites that have similar estimated value to edialtour.com

No Domain Name Worth Web Title
1 alternatorparts.com$ 12,817Alternatorparts
2 flacmp3.net$ 5,317Flacmp3
3 pluckers.com$ 5,317Pluckers
4 rawcritics.com$ 5,317Rawcritics
5 photo-forum.me$ 8,817Photo-forum
6 hfhighschool.org$ 5,317Hfhighschool
7 rodgab.com$ 26,817Rodgab
8 dailycouponcode.net$ 5,317Dailycouponcode
9 deathvalleyjim.com$ 5,317Deathvalleyjim
10 cramerenterprises.com$ 5,317Cramerenterprises
11 divetheworldliveaboards.com$ 5,317Divetheworldliveaboards
12 fc.com.hk$ 5,317Fc
13 magicpicture.ru$ 12,817Magicpicture
14 pcservice.com.uy$ 12,817Pcservice
15 creamnadek.com$ 5,317Creamnadek
16 894-894.com$ 12,817894-894
17 isadanislam.com$ 8,817Isadanislam
18 gvox.org$ 5,317Gvox
19 plusconnect.net$ 8,817Plusconnect
20 drunktiki.com$ 5,317Drunktiki
21 ekomok.kz$ 12,817Ekomok
22 fmso.de$ 16,817Fmso
23 you345.com$ 6,817You345
24 sektor5.at$ 26,817Sektor5
25 pt-kanagawa.or.jp$ 5,317Pt-kanagawa

Alexa Statistics

You will find various analytical graphs of edialtour.com in the following such as Traffic Rank, Daily Reach, Pageviews, Time on Site, Bounce Rate and Search Visits based on Alexa.

Traffic rank for edialtour.com

The graph shows its daily global traffic ranking trend for the last 3 months. For Traffic Rank, lower is better.

Daily Reach

This shows the estimated percentage of global internet users who visit edialtour.com for the last 3 months.

Daily Pageviews

The metric showing the percentage of global pageviews for edialtour.com in the last 30 days.

Daily Pageviews Per User

The average number of pages that viewed per visitor within edialtour.com for the last 30 days.

Time on Site

Average time (in minutes) that every visitor spent on the website for the last 30 days.

Bounce Rate

Bounce Rate represents the percentage of visits that visited only a single page and then exit the website or go to a new URL in the browser's address bar.

Search Visits

Percentage of the traffics that came from the major search engines to edialtour.com in the last 7 days.

More Detail: find more stats such as Search Analytics, Audience Demographics (income, ethnicity, age, education, gender, children and browsing location), Reviews, Related Links for edialtour.com at Alexa.

Compete Statistics

You will find the useful statistics from Compete for edialtour.com including its Unique Visitor, Popularity Rank and Visit Stats for the last 13 months.

More Detail: find more on the change and trend of unique visitors, ranking and competitive rank (UVS) for edialtour.com at Compete.

Quantcast US People

This graph showing you the total number of visitors (United States Only) who visited the website for the last 6 months period.

Domain Name Analysis

The website name is gotten from the combination of "edialtour" term and ".com" extension.

Domain name: edialtour.com
Keyword: edialtour
Letter: there are 9 letters A D E I L O R T U to form a term: edialtour
Extension: .com
Google Pagerank: Pagerank 4 4/10

Server Location

The website is currently hosted at Go Daddy Netherlands B.V. with IP address of 188.121.61.205 on the server that is located in Unknown, Netherlands.

Hosting: Go Daddy Netherlands B.V.
Organization: Go Daddy Netherlands B.V.
Country Name: Netherlands NL
Region / State: n/a
City: Unknown
Country Code: NL
Postal Code: n/a
Area Code: n/a
Metro Code: n/a
Latitude: 52.5
Longitude: 5.75
Time Zone: Europe/Amsterdam

DNS Records Analysis

We found the following DNS Records for edialtour.com.

Type Target / IP Ttl
A148.251.44.3686400
NSns.edialtour.com86400
MXmailstore1.secureserver.net86400
MXsmtp.secureserver.net86400
SOAedialtour.gmail.com86400

Website HTTP Headers

Here are the headers of "edialtour.com" sent by the server in response to a HTTP request. You can read more detail about the results.

HTTP/1.1 301 Moved Permanently
Date: Mon, 20 Oct 2014 21:21:00 GMT
Server: Apache
Location: http://www.hotelschecking.com/en-us/Europe/Country/7-Albania.html
Content-Length: 340
Connection: close
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1
HTTP/1.1 200 OK
Date: Mon, 20 Oct 2014 21:21:01 GMT
Server: Apache
Host: www.hotelschecking.com, www.hotelschecking.com
X-Powered-By: DB Media Power, DB Media Power
Accept-Encoding: gzip, gzip
Expires: Thu, 19 Nov 1981 08:52:00 GMT
Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate, post-check=0, pre-check=0, public
Pragma: no-cache
Set-Cookie: PHPSESSID=bave0pmq3p7vgvtf8a1b6b9u97; path=/
X-Powered-By: PleskLin
Cache-Control: max-age=1, private, must-revalidate
Vary: Accept-Encoding
Connection: close
Content-Type: text/html; charset=UTF-8

Additional Tools

Traffic and Rank Comparison Traffic and Rank Comparison
Compare traffic ranking, unique visitor, pageview trend and other statistics.
Between 2 or more websites.

Whois Lookup Domain Whois Lookup
Find who is behind the website: Domain Whois and IP Whois Records.
Looking for contact address.

IP Location Finder IP Location Finder
Get detail location for any given IP address and see it on Google Map.

Website Speed Test Website Speed Test
Analyze website speed and find out how fast your website loads.
See performance reports and grades.

Website Security Check Website Security Check
Check whether the website is a scam or trustworthy one, with comments and reviews.
And malware-infected or not.

Other Useful Tools Other Useful Tools
Free Useful Tools for better Optimizing Website including CSS Validation
Markup Validation Service and More.

Last updated 2012/11/19
Back ot Top
Search Entire Website